BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7748435
nr 774 8435
Ljusstakar
1 par, nysilver, Nyrokoko, höjd: 24
Utrop:
500 kr
Såld:
500 kr
måndag 27 augusti 2012
kl 19:46:35
100 kr
250 kr
250 kr
300 kr
350 kr
400 kr
6
500 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.